Bądź w końcu świadomą Bohaterką swojego życia!  (przecież nikt inny nie może być za Ciebie!)

Trochę to już przereklamowane, że bohaterem mogą być tylko znane wielkie postaci, które dokonały wielkich rzeczy lub też  filmowe szczupłe zwinne jak kot kobiety. 

Chociaż pewnie mogą być. Też. 

Ale dziś inaczej. Zazwyczaj zapraszam do rozszerzenia Twojego świata i perspektywy tak teraz zaproszę Cię dla odmiany do zawężenia pola widzenia i skupienia na Twoim życiu tylko i temacie bohaterki. Jakby nie było Twoje życie to twoja historia i przygoda. Urodziłaś się i jesteś jego główną bohaterką.  Bezsprzecznie.

Od wielu lat pokonujesz trudności, odnosisz sukcesy, porażki, wstajesz z kolan, otrzepujesz spódnicę i idziesz dalej. 

Czy zauważasz to? Ile razy upadłaś i ile raz wstałaś? Przypomnij sobie te momenty i podziękuj sobie!

Czy gdybyś opowiedziała swoja historię komuś zupełnie nieznanemu –  jaki byłby wyraz jego twarzy? 

Czy byłyby zaskoczony? 

Oniemiały?

Czy byłyby pełen podziwu dla Twojej siły, wytrwałości i mocy? 

Bo każda nasza historia niesie w sobie mnóstwo przygód większych czy mniejszych. Mnóstwo emocji, które towarzyszyły nam w momentach sukcesów ale i przy upadkach. Było pewnie zwątpienie, zniechęcenie i rozczarowanie też. Ale było i szczęście, śmiech do rozpuku, satysfakcja, radość, miłość i zadowolenie. Jak w jakiejś niesamowitej opowieści!  Jak w podróży – podróży bohatera. 

Tyle, że nie wymyślonej a w pełni opartej na faktach.

To były prawdziwe zdarzenia a Ty w ich środku, to byli prawdziwi ludzi dookoła  Ty wśród nich, to były prawdziwe przeszkody i przeciwności a Ty stojąca im naprzeciw. Widzisz to?

Nie wiem czy wszystkie pokonałaś, ja chyba nie wszystkie. Ale większość raczej. 

I każda doniosła i mnie i Ciebie  do nowego miejsca, które bardzo szybko stało się Twoim/Moim. Nową rzeczywistością, nowa strefa komfortu. Czasem jak popatrzysz wstecz np kilka lat to myślisz sobie – wow- było zupełnie inaczej, teraz jestem o wiele dalej. 

Uczciwie przyznaj czy tak nie jest? No jest! 

Bo życie to wędrówka i ciągła podróż. Podróż bohatera. Podróż Bohaterki. Twoja Podróż. Moja Podróż. I Pani Zosi też. I Marcina też. Zacne grono, nieprawdaż?

Jest taki schemat , który odnalazł w mitach i podaniach Joseph Campbell i nazwał  MONOMITEM. Twoje życie nie musi odzwierciedlać idealnie tego schematu ale warto znać bo warto wiedzieć , że drogi nie są usłane różami ale też, że warto je przejść bo nagrodą jest satysfakcja i nowa rzeczywistość. 

Proszę zwróć też uwagę, że nie tu określonego czasu na podróż, wg mnie mogą to być dni, mogą by tygodnie ale i mogą lata. 

Schemat liczy sobie 12 etapów – zobacz jak bardzo one znajome Twojej drodze:) 

1. Zwyczajny świat 

Bohater normalnie i spokojnie sobie żyje. Ma swoją strefę komfortu i jest mu naprawdę dobrze aż do momentu, kiedy pojawia się 

2. Zew przygody

Coś się wydarzyło co spowodowało, że codzienna rutyna zaczyna trochę doskwierać, uwierać. Lub zadział się jakiś zbieg okoliczności, który uruchomił w bohaterze chęć zmiany ale przecież każda zmiana budzi

3. Opór bohatera

Więc początkowo bohater ją odrzuca, odmawia przygody. A może raczej miota się i układa argumenty za i przeciw wyjścia ze swojej strefy. Waży korzyści i straty. Jednak chęć przygody i “nowego” często jest większa 

4. Mądry starzec 

Pojawia się Mentor – może nim by ktokolwiek, kogo bohater szanuje. Mentor uposaża go na drogę, pomaga się przygotować i ostrzega, że droga będzie wyboista.

5. Nowy świat

Bohater wyrusza na poszukiwanie przygody porzucając zwyczajny świat. Wszystko wokół jest nowe i niezbadane.  

6. Próba, sprzymierzeńcy i wrogowie

To chwile próby. Są wrogowie i sprzymierzeńcy. Małe sukcesy  przeszkody. Zaczyna się testowanie sposobu dalszej drogi

7. Jaskinia mroku

Bohater dociera do swojego głównego wroga. 

8. Cierpienie

Wielka porażka, którą kończy się pierwsze spotkanie z wrogiem. Siła z cierpienia i lekcje wyciągnięte z porażki mają dać  bohaterowi moce do kolejnego ostatecznego już starcia. 

9. Poszukiwanie siły

Poprzednia walka dała bohaterowi wiedzę o słabościach wroga. Teraz już będzie wiedział jak go pokonać. Czas przygotowań do ostatecznego starcia. Już nie da się zaskoczyć

10. Droga z powrotem

Bohater wraca na pole bitwy.

11. Odrodzenie

Bohaterowie znowu staje naprzeciw swojego rywala. Tym razem wielki sukces! 

12. Powrót z nagrodą

Bohater wraca do swojego świata. Jego nagrodą jest doświadczenie i nowa rzeczywistość. Jego nowa szersza strefa komfortu. Szersza perspektywa i możliwości. Nowe kompetencje i wiedza.

I jak sama zapewne wiesz koło się zamyka i bohater żyje sobie spokojnie i normalnie. Aż do momentu kiedy znów pojawia się zew przygody..:) 

Kiedy patrzysz wstecz na swoje życie widzisz te etapy? To nie tylko baśnie i legendy, mity i opowieści. To nie tylko wielcy bohaterowie ale i my same. 

Tak zataczamy koła poszerzając swoją świadomość i zmieniając otoczenie. 

Przeszkodami zazwyczaj nie są potwory, nie muszą być armie – to zazwyczaj są nasze własne myśli, nasze lęki i strachy. Przekonanie o naszej niewystarczalności..:(  

Obawa przed zmiana, przed nowym i nieznanym. To może by nowa praca. zmiana w relacjach, małżeństwo a może i rozstanie

I to już każdego jest decyzja indywidualna czy zdecyduje się usłyszeć zew i sięgnąć po nagrodę. 

Tak wygląda koncept bohatera. I podobny scenariusz znajdziesz uczestnicząc w warsztatach z grą Podróż Bohatera Ⓡ/Heros Navigares Ⓡ

To świetne narzędzie, które sprawdza się  wszędzie tam, gdzie mamy do  czynienia z ważną zmianą życiową, zawodową. Tam jeśli potrzebujesz wsparcia  w osiąganiu celów biznesowych.

Masz jakiś ważny temat w głowie ale nie wiesz co z nim zrobić, Stoisz przed ważną decyzją? A może chcesz popracować nad swoimi mocnymi stronami. Zapraszam:)  

Gramy na planszy online, zaliczając kolejne przystanki i otrzymując nowe wskazówki. Pracujemy z obrazem i metaforą a najpiękniejsze jest to że te wskazówki możesz tylko TY odczytać. Tylko Ty wiesz co one znaczą. 

Gramy indywidualnie (tzn Ty i Ja lub grupowo- max 12 osób) i żadne z nas wcale nie musi ujawniać swoich pragnień, wskazówek czy nawet celu. To jest doskonała forma na wypróbowanie coachingu na sobie i odpowiedzenie sobie na pytanie czy to ma dla Ciebie sens. Dla mnie ma OGROMNY. Ale jesteśmy różne więc szanuje każdego prawo do własnych opinii. 

Możesz z grą przejść cały proces i sprawdzić czego potrzebujesz a co już masz na podróż. Jak pokonać przeszkody i co nią jest w Twoim życiu. Odblokować swoją drogę i zdecydować czy w ogóle chcesz wyruszyć. To Twoja decyzja. 

Ciekawe jak zmieniłaby Cię ta podróż? 🙂 

Dodaj komentarz

O mnie

Anna Kralka – autorka marki “Nareszcie po 40!”, mentorka kobiet, coach, liderka, trenerka, aktywatorka, motywator,empatyczny słuchacz, a przede wszystkim NORMALNA KOBIETA, matka & żona. Praktyk zwinnych metod zarządzania i pasjonatka leanu. Pomaga kobietom efektywnie zmienić życie po 40 na lepsze.

Ostatnie artykuły

Obserwuj mnie

Pobierz ebooka

Pobierz darmowy ebook
"Zawijam kiecę i lecę!"

Podaj dane w poniższym formularzu, aby zapisać się na newsletter i otrzymać Ebooka:)