Zrozumieć strach: przewodnik po przezwyciężaniu lęków i robieniu TEGO mimo wszystko

 Nie znam ludzi, którzy się nie boją.  Każdy ma swoje strachy, lęki większe lub mniejsze ale uważam że warto pamiętać o poniższym: 

„Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu” – Mark Twain 

No i jak to ja – oczywiście twierdzę, że wszystkiego się można nauczyć. Ogarnąć strach też. Ale nie wierzę w to, że całkowicie. Zawsze będą wątpliwości inne “złote” myśli w głowie.

“Więc bój się i rób” jak mówi Jacek Walkiewicz. I znam już naprawdę mnóstwo osób które noszą te słowa w sercu jak tarczę i robią. I boją się i robią;) 

Ważne, żeby wiedzieć czego się boimy 

Boimy się wielu rzeczy tak naprawdę i chyba bardziej już tych nienamacalnych niż namacalnych. To nie strach przed tygrysem czy zawaleniem się budynku bo wszak i żyjemy w innym miejscu i w innych czasach. 

Ale boimy się odrzucenia, samotności, zmian wszelkiej maści a jak już mamy magiczną granicę około 40 to ten strach chyba się nawet podwaja. 

A lęk o przyszłość jest chyba tym największym. Lęk o resztę życia.

Może myślisz:

  • boję się zmienić pracę bo kto zatrudni 40 latkę?
  • boję się zmienić pracę  bo sobie nie poradzę w nowej (już się tak szybko nie uczę przecież)
  • po 40 nie zmieniam już partnera bo przecież nie znajdę nikogo innego
  • nie wyjeżdżam z kraju na wakacje bo jakby się coś stało to się nie dogadam
  • nie wiążę się już z nikim bo już nikt mnie nie zrozumie (ani ja nikogo)
  • nie prowadzę bloga bo kto to w ogóle będzie chciał to  przeczytać 

Jeśli masz tak czasem to teraz przyglądnij się temu i zadaj sobie jedno pytanie? 

Czy to rzeczywiście prawda i fakty czy twoje opinie?  

Czy ten negatywny rezultat jest oparty na faktach? 

Rozpoznawanie strachu i zrozumienie, skąd się bierze

Zrozumienie, skąd bierze się strach i nauczenie się, jak go rozpoznawać, jest ważnym krokiem do jego przezwyciężenia.

Strach jest często zakorzeniony w naszych przeszłych doświadczeniach, zwłaszcza tych, które były traumatyczne lub trudne. 

Może również pochodzić z negatywnych wiadomości, które słyszeliśmy przez całe życie lub z przekonań, które przyjęliśmy na temat siebie i otaczającego nas świata. 

Rozpoznanie strachu oznacza zidentyfikowanie źródła tej emocji i zrozumienie, dlaczego jest ona obecna w naszym życiu.

Strategie pokonywania strachu i znajdowania odwagi

Żeby sobie poradzić lękami możesz na początek poprzyglądać się pojedynczo wyżej wymienionym przykładom i zapytaj się siebie czy taka myśl: 

  • czy to mi służy?
  • co rzeczywiście może się wydarzyć najgorszego (najczarniejszy scenariusz) 
  • co rzeczywiście może się wydarzyć najlepszego (najlepszy scenariusz)
  • a jaki jest najbardziej prawdopodobny (ten najlepszy i najgorszy raczej się nie sprawdza)

A gdyby nie było super różowo  to jakie masz opcje?  (pamiętaj one zawsze są) Nawet niepodejmowanie decyzji, bierność  to opcja.

 I dopiero tu pojawiają się pomocnicy Twoi w postaci racjonalnych argumentów. 

Ale proces trwa nadal. Kolejny etap:

Nie przeraź się jeśli już sobie wszystko przemyślisz i rozpiszesz a wtedy wpadną do głowy nowi atakujący – “No ładnie to wygląda ale to nie dla mnie…..” ; ”Nie ja, tak nie mogę”. ”Na papierze pięknie! Ale nie dla mnie.. ” ” Na pewno nie da się tak łatwo. ”

Nie przeraź się bo to normalna reakcja emocjonalna twojego organizmu. Tak emocjami reagujemy na racjonalne argumenty. Ten etap też trzeba przejść po prostu. 

I na koniec przypomnij sobie, że jesteś Panią swoich myśli i możesz je oswoić. Jak zwierzaczka- powoli i konsekwentnie:) 

To na początek a potem możesz je zmieniać. I decydować sama czy  skupiasz się na tym co jest a nie na brakach, na pozytywach a nie negatywach. 

I zanim pomyślisz –  ale brednie –  to spróbuj. 

Bo ograniczające myślenie może prowadzić do negatywnych emocji i utrudniać nam racjonalna logikę. A zidentyfikowanie i przeformułowanie tych wzorców myślowych jest ważnym krokiem w przejęciu kontroli nad naszym zdrowiem psychicznym. 

Właśnie rozpoznając takie myśli, możemy zacząć je kwestionować i wymyślać bardziej pozytywne alternatywy.

Przeformułowanie naszej perspektywy pomaga nam spojrzeć na sytuację z innej strony umożliwiając podejmowanie lepszych decyzji, które są korzystne dla naszego zdrowia psychicznego.

Rozpoznając strach, możemy stać się bardziej świadomi jego obecności i nauczyć się, jak skuteczniej nim zarządzać. Możemy również zrozumieć, w jaki sposób wpływa to na nasze zachowanie i podejmować decyzje oparte na tym, co jest dla nas najlepsze, a nie na tym, co każe nam zrobić strach. Zrozumienie, skąd bierze się strach, pomoże nam przejąć kontrolę nad naszym życiem i iść naprzód z pewnością siebie.

Korzystając z tych strategii, możesz znaleźć w sobie siłę i odwagę, aby pokonać każdą przeszkodę na swojej drodze.

A teraz wrócę do “ Boj sie i rób”. Bo sama tak robię. i choć czasem coś może wyglądać na super łatwe z zewnątrz zazwyczaj takie nie jest. Ja już słyszałam wielokrotnie jaka to nie jestem odważna i “taka do przodu” że zafundowałam sobie taką zmianę w życiu. 

I że robię takie fajne rzeczy- na kontach Fb, Ig, Pinteresta a ostatnio nawet ruszył podcast.

Hmm. No więc boję się bardzo:) I bałam się . I jak odchodziłam z pracy też się bałam. I jak wrzucałam pierwszy film na IG i Tik Toka też myślałam sobie – po co? Nie dam rady przecież. Co inni pomyślą?

Co ja mam w ogóle do zaoferowania światu? 

Szczególnie podcast zrobił burze w mojej głowie i  zbierałam się za niego kilka dobrych miesięcy. A potem wrzuciłam odcinki i pomimo tego że nie jest idealny –  to jest. I jest MÓJ.  I świat się nie skończył.

 I nie zalała mnie fala hejtu. A wręcz przeciwnie- dostaje całkiem miłe komunikaty w tym temacie. Widać są osoby, którym pasuję i takie którym nie i to jest dla mnie w porządku. Ale  boję się nadal ale nadal robię i nagrywam i będę wrzucać. Daję sobie czas na testowanie i ewentualne zmiany/dopasowania. 

Więc Ty też bój się i rób! 🙂 

Dodaj komentarz

O mnie

Anna Kralka – autorka marki “Nareszcie po 40!”, mentorka kobiet, coach, liderka, trenerka, aktywatorka, motywator,empatyczny słuchacz, a przede wszystkim NORMALNA KOBIETA, matka & żona. Praktyk zwinnych metod zarządzania i pasjonatka leanu. Pomaga kobietom efektywnie zmienić życie po 40 na lepsze.

Ostatnie artykuły

Obserwuj mnie

Pobierz ebooka

Pobierz darmowy ebook
"Zawijam kiecę i lecę!"

Podaj dane w poniższym formularzu, aby zapisać się na newsletter i otrzymać Ebooka:)